Muse - basic info

27. července 2010 v 18:14 | Kačka |  Muse
Pro jistotu sem dám pár základních informací o téhle skupině, abyste alespoň tušili, o čem zrovna mluvím.

Jinak - všechno je napsané mnou, takže když to budete kopírovat, prosím, dejte tam aspoň že jsem to stvořila já... Ale informace smíte čerpat jen co se do vás vejde ;)


Muse je alternativní rocková skupina, která pochází z Teighmouthu, Devon, Velká Británie. Už od svého vzniku v roce 1994 mají složení Matt Bellamy (frontman, skládání písní, psaní textů, zpěv, sólová kytara, klavír), Dom Howard (bicí, perkuse, syntetizér) a Chris Wolstenholme (basová kytara, druhý hlas, občas keyboard). Byli to kamarádi na střední škole a dohromady složili skupinu Rocket Baby Dolls. (Mimochodem - to je název jednoho japonského pornofilmu. A definice této fráze na Urban Dictionary mě vážně pobavila: "The original name for English prog-rockers muse. Hardcore fans sometimes refer to them by this name." :D Tak to jsem fakt asi hárdkór) Vyhráli jejich školní "bitvu skupin", aniž by byli nějak extra dobří, prostě rozmlátili veškeré svoje vybavení - šokovali. To jim otevřelo oči a rozhodli se, že se hudbě začnou věnovat "doopravdy", protože nestačí být jen dobrý, ale i zaujmout.

V roce 1998 vydali svoje první EP se jménem Muse. Jsou na něm čtyři skladby, nedá se jim upřít jistá chytlavost, zpracování je velice kvalitní, ale žánrem tíhnou spíše k popu. Musím přesto říct, že mě dost příjemně překvapilo. Další EP bylo Muscle Museum, které se umístilo jako třetí v žebříčku indie singlů. To upoutalo pozornost jejich budoucího agenta a začali se hrát i v rádiích. Ovšem - oblíbení ani "in" nebyli. Fanouškům Muse se všichni smáli, dokonce je šikanovali, byli to takoví ti společností odstrkovaní. Jejich hudba byla jiná, zvláštní, snad i divná. (Ono když slyšíte písničku s názvem Space Dementia
nebo Apocalypse Please, taky si neřeknete, že ten, kdo to psal, je normální.) Ale Muse to vůbec nevadilo - jistým způsobem byli hrdí na to, že jsou jiní, kontroverzní.

1999 přišlo na řadu jejich první album, Showbiz. To už je pecka! Ve Velké Británii dosáhlo 29. pozice v žebříčku nejlepších alb, kritici mu hodně vyčítali podobnost s americkou skupinou Radiohead. Na albu se objevily i tři ze čtyřech písní EP Muse a čtyři ze šesti z EP Muscle Museum. Nejlepší písničky jsou asi Showbiz, Muscle Museum, Uno a Unintended.

2001 vyšlo podle mě jejich nejlepší CD, Origin of Symmetry. Je přímo napěchované hity a skvělou muzikou. Ve Velké Británii se umístilo na třetím místě v žebříčku nejlepších alb a dostalo platinovou desku. Nejlepší jsou hity New Born, Bliss, Hyper Music, Plug In Baby, Micro Cuts a Feeling Good.

O dva roky později přichází třetí album, Absolution. Podle bristkého hudebního časopisu Q se umístilo jako 23. nejlepší britské album vůbec, podle magazínu Kerrang! dokonce jako druhé nejlepší album 21. století. Hlavní cíl tohoto alba bylo proslavit se v USA, což se jim povedlo, Absolution bylo v Americe označeno dokonce za nejlepší desku a singly Time is Running Out a Hysteria se staly i za louží velmi populární. Doporučuji skladby Time is Running Out, Sing for Absolution, Stockholm Syndrome, Hysteria a Butterflies and Hurricanes.

2006 se dočkala světla světa jejich další deska, Black Holes and Revelations. To bylo nejúspěšnější, obdrželo dvě platinové desky a bylo nominováno na Mercury Prize. Mě osobně se tedy moc nelíbí, ale to je věc názoru. Po vydání následovalo turné po Evropě, USA, Kanadě a Asii. Singl Starlight se stal jejich největším hitem, v Americe se umístil na druhém místě žebříčku Modern Rock Tracks. Největší ovace sklidily písně Starlight, Supermassive Black Hole, Map of the Problematique, Invincible a Knights of Cydonia.

Poslední album The Resistance (2009) mi přijde takové stylově rozpolcené - na jednu stranu narazíte na klasický rock, na druhou na staré dobré Muse a na třetí na klasiku. V devatenácti zemích se umístilo jako nejlepší album roku. The Resistance Tour mělo velký ohlas v Evropě, momentálně pokračuje v Austrálii a bude následovat obrovské turné po Spojených Státech. Hity se staly songy Uprising, Resistance, Undisclosed Desires, United States of Eurasia, Unnatural Selection, I Belong to You a třídílná symfonie Exogenesis.

...uff. Abyste věděli, jakej jsem magor, celý jsem to napsala z hlavy, i s těma číslama :D Omg wtf lol fail.

A na každý album a většinu zmíněných písniček chystám článek! Muhehehe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama